POG 86 + FSL - Baumer Encoder With Integrated Centrifugal Switch
Baumer POG 86 + FSL Speed Switch

| Brand | Baumer |
| Product Type | Speed Switch |
| Model Number | POG 86 + FSL |
Baumer Encoder With Integrated Centrifugal Switch POG 86 + FSL Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 9...30 VDC, 5 VDC ±5 % |
| Consumption w/o load | ≤100 mA |
| Switching accuracy | ± 4 % (Δn = 2 rpm/s);, 20 % (Δn = 1500 rpm/s) |
| Switching outputs | 1 output, speed control |
| Output switching capacity | ≤6 A / 230 VAC, ≤1 A / 125 VDC, (EAC: <50 VAC / 75 VDC) |
| Protection EN 60529 | IP 56 |
| Range of switching speed (ns) | 850...4500 rpm (Δn = 2 rpm/s) |
| Operating temperature | -40...+100 °C, -25...+100 °C (>3072 pulses) |
| Connection | 2x terminal box |
| Material | Housing: aluminium, coated, Shaft: stainless steel |
| Switching hysteresis | 40 % of switching speed |
| Minimum switching current | 50 mA |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Flange | EURO flange B10 |
| Speed (n) | ≤1.25 · ns |
| Rotor moment of inertia | 220 gcm² |
| Admitted shaft load | ≤250 N axial, ≤350 N radial |
| Weight approx. | 1.9 kg |
Get A Quote for Baumer Encoder With Integrated Centrifugal Switch POG 86 + FSL part no: N/A at the best price. Here are the brief Technical Specifications of POG 86 + FSL, N/A are voltage supply of 9...30 VDC, 5 VDC ±5 % and power consumption of ≤100 mA. This sensor boasts high switching accuracy of ± 4 % (Δn = 2 rpm/s);, 20 % (Δn = 1500 rpm/s) and features 1 output, speed control. The output switching capacity is ≤6 A / 230 VAC, ≤1 A / 125 VDC, (EAC: 3072 pulses). The sensor comes with a 2x terminal box for reliable connections, and the Housing: aluminium, coated, Shaft: stainless steel, ensuring durability in harsh environments. It's Time to get a Quote for your requirement of Baumer Encoder With Integrated Centrifugal Switch. We guarantee unmatched pricing and unparalleled support compared to other Distributors.




