Omron MY2IN AC100/110 (S) Relay
The Omron MY2IN AC100/110 (S) Relay delivers reliable switching performance with a Closed type (cover) protective housing, Plug-in terminal structure compatible with a Socket for secure mounting. It provides a DPDT contact form with a Single contact method. Supporting a max contact current of AC: 10 A DC: 10 A loads. Built with a 3750 Ξ© coil resistance, it ensures dependable response with an 80% max. operate voltage and 80% max release voltage. Supporting 250 VAC 125 VDC maximum contact voltage. Manufactured by Omron, listed under Omron Relay solutions, this model belongs to theMY Series.
| Brand | Omron |
| Product | Relay |
| Model Number | MY2IN AC100/110 (S) |
Omron MY2IN AC100/110 (S) Relay - Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|
| Terminal Structure | Plug-in terminal |
| Degree Of Protection | Closed type (cover) |
| Coil Resistance | 3750 Ξ© |
| Operate Voltage Set Voltage | 80% max. |
| Release Voltage Reset Voltage | 80% max |
| Power Consumption Operate Release | Approx. 0.9 to 1.3 VA 60 Hz |
| Contact Rated Load | 250 VAC 5 A (Resistive load) 250 VAC 2 A (Inductive load (cosΟ = 0.4)) 30 VDC 5 A (Resistive load) 30 VDC 2 A (Inductive load (L/R = 7 ms)) |
| Max Contact Voltage | 250 VAC 125 VDC |
| Max Contact Current | AC: 10 A DC: 10 A |
| Maximum Switching Power | 2500 VA (Resistive load) 500 VA (Inductive load (cosΟ = 0.4)) 300 W (Resistive load) 60 W (Inductive load (L/R = 7 ms)) |
| Contact Method | Single |
| Contact Form | DPDT |
| Mounting Method | Socket |
| Coil Ratings | 100 VAC 50 Hz 11.7 mA 100 VAC 60 Hz 10 mA 110 VAC 50 Hz 12.9 mA 110 VAC 60 Hz 11 mA |
| Contact Resistance | 50 mΞ© max. (Voltage drop method with 5 VDC 1 A) |
| Operating Time | 20 ms max. (With rated operating power applied, not including contact bounce) |
| Reset Time | 20 ms max. (With rated operating power applied, not including contact bounce) |
| Maximum Operating Frequency | Mechanical: 18000 time/hour Rated load: 1800 time/hour |
| Ambient Temperature Operating | -55 to 70 β (with no freezing or condensation) |
| Ambient Humidity Operating | 5 to 85 % |
| Weight | Approx. 35 g |