Sick LD-MRS800001S01 LiDAR Sensor
| Brand | Sick |
| Product Type | Lidar Sensor |
| Model Number | LD-MRS800001S01 |
Sick LD-MRS800001S01 LiDAR Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|
| Application | Outdoor |
| Light source | Infrared light (905 nm, ± 10 nm) |
| Laser class | 1 (IEC 60825-1:2014, EN 60825-1:2014) |
| Aperture angle | Horizontal, 85° (working range with 8 scan layers, 25° working range expansion with 4 scan layers (total 110°)). Vertical, 4.2° ... 6.4° (± 0.2°) |
| Scanning frequency | 12.5 Hz ... 50 Hz, object tracking at 12.5 Hz |
| Angular resolution | 0.125°, 0.25°, 0.5° |
| Heating | - |
| Working range | 0.5 m ... 320 m |
| Scanning range | At 10% remission factor, 50 m. At 90% remission factor, 150 m. |
| Connection type | Circular plug-in connector |
| Supply voltage | 9 V ... 30 V |
| Power consumption | 8 W |
| Housing | Al |
| Housing color | Gray (RAL 7032), black (RAL 9005) |
| Enclosure rating | IP69K |
| Protection class | III |
| Weight | 1 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 94 mm x 165 mm x 88 mm |
| MTBF | > 100 years |
| MTTFD | > 100 years |
| Detectable object shape | Almost any |
| Systematic error | ± 300 mm |
| Statistical error | 100 mm |
| Ethernet | ✔ , TCP/IP. Function, Raw data interface/parameterization. Data transmission rate, 100 Mbit/s |
| Serial | ✔ , RS-232. Function, Auxiliary interface.Data transmission rate, 57,600 Baud |
| Digital outputs | - |
| Optical indicators | - |
| Ambient operating temperature | –40 °C ... +70 °C |
| Storage temperature | - |