Leuze IS 208MM/4NO-1E5,5000 Proximity Sensor
The Leuze IS 208MM/4NO-1E5,5000 Proximity Sensor (Part No: 50122455 ) offers a 8 mm diameter, M8 thread size, PNP NO (normally open) output, PVC Cable, 2m Length connection. Manufactured by Leuze under the Leuze Proximity Sensor category, this model belongs to the 203 & 204 Series.
| Brand | Leuze |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Product | IS 208MM/4NO-1E5,5000 |
Leuze IS 208MM/4NO-1E5,5000 Proximity Sensor β Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Diameter | 8 mm |
| Thread size | M8 |
| Type of installation | Embedded |
| Supply voltage UB | 10 ... 30 V, DC |
| Typ. operating range limit Sn | 1.5mm |
| Switching outputs | PNP |
| Switching principle | NO (normally open) |
| Switching frequency, max. | 5,000 Hz |
| Connection type | PVC Cable, 2m Length |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing | Stainless steel |
| Active surface | Plastic |
Call us for IS 208MM/4NO-1E5,5000, 50122455 at competitive rates. Technical Attributes of IS 208MM/4NO-1E5,5000 are Plastic, Stainless steel, IP 67, PVC Cable, 2m Length, NO (normally open), PNP, 1.5mm & 8 mm. And It Delivers 10 ... 30 V, DC, Embedded & M8. Unlock Exclusive Pricing with a Quote for your requirement of Leuze 5,000 mm cable connection. Trust in our ability to provide more advantageous pricing and dedicated support beyond other Dealers.

