Baumer USDK 30D9003/S14 Ultrasonic Sensor
The Baumer USDK 30D9003/S14 Ultrasonic Sensor offers a Emitter, 0 … 700 mm sensing range, 12 … 30 VDC supply voltage, LED yellow indication, and Connector M12 connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Ultrasonic Sensor category, this model belongs to the USDK Series.

| Brand | Baumer |
| Product Type | Ultrasonic Sensor |
| Model Number | USDK 30D9003/S14 |
Baumer USDK 30D9003/S14 Ultrasonic Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Emitter / receiver | Emitter |
| Scanning range Sd | 0 … 700 mm |
| Scanning range far limit Sde | 0 … 700 mm |
| Sonic frequency | 220 kHz |
| Alignment aid | Target indication flashing |
| Power on indication | LED yellow |
| Voltage supply range +Vs | 12 … 30 VDC |
| Current consumption max. (no load) | 22 mA |
| Residual ripple | < 10 % Vs |
| Design | Rectangular |
| Housing material | Polyester / die-cast zinc |
| Width / diameter | 30 mm |
| Height / length | 65 mm |
| Depth | 18.5 mm |
| Connection types | Connector M12 |
| Operating temperature | 0 … +60 °C |
| Protection class | IP 67 |




