POG 90 + ESL 93 - Baumer Optical Sensing Incremental Encoder
Baumer POG 90 + ESL 93 Speed Switch

| Brand | Baumer |
| Product Type | Speed Switch |
| Model Number | POG 90 + ESL 93 |
Baumer Optical Sensing Incremental Encoder POG 90 + ESL 93 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 12 VDC ±10 % |
| Consumption w/o load | ≤5 mA |
| Switching accuracy | ± 4 % (≤1500 rpm), ± 2 % (>1500 rpm) |
| Switching outputs | 3 outputs, speed control |
| Switching delay time | ≤40 ms |
| Protection EN 60529 | IP 66 |
| Range of switching speed (ns) | 200...5000 rpm |
| Operating temperature | -20...+85 °C |
| Connection | 2x terminal box |
| Material | Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Flange | EURO flange B10 |
| Rotor moment of inertia | 320 gcm² |
| Admitted shaft load | ≤250 N axial, ≤350 N radial |
| Weight approx. | 2.6 kg |
Obtain a Quote for Baumer Optical Sensing Incremental Encoder POG 90 + ESL 93 at economical prices. Specifications Overview for POG 90 + ESL 93, reveals voltage supply of 12 VDC ±10 % and power consumption of ≤5 mA. This sensor boasts high switching accuracy of ± 4 % (≤1500 rpm), ± 2 % (>1500 rpm) and features 3 outputs, speed control. Rated for IP 66 protection under EN 60529 standards, it operates efficiently in temperatures ranging from -20...+85 °C. The sensor comes with a 2x terminal box for reliable connections, and the Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel, ensuring durability in harsh environments. Take the First Step with a Quote for your requirement of Baumer Optical Sensing Incremental Encoder. Our commitment to better pricing and exceptional support sets us apart from other Competitors.



