POG 10 + ESL 93 - Baumer Three Selectable Threshold Speeds
Baumer POG 10 + ESL 93 Speed Switch

| Brand | Baumer |
| Product Type | Speed Switch |
| Model Number | POG 10 + ESL 93 |
Baumer Three Selectable Threshold Speeds POG 10 + ESL 93 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 12 VDC ±10 % |
| Consumption w/o load | ≤5 mA |
| Switching accuracy | ± 4 % (≤1500 rpm), ± 2 % (>1500 rpm) |
| Switching outputs | 3 outputs, speed control |
| Switching delay time | ≤40 ms |
| Protection EN 60529 | IP 66 |
| Range of switching speed (ns) | 3x 200...5000 rpm |
| Operating temperature | -20...+85 °C |
| Connection | 2x terminal box, 3x terminal box (with option M) |
| Material | Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Flange | EURO flange B10 |
| Rotor moment of inertia | 220 gcm² |
| Admitted shaft load | ≤300 N axial, ≤450 N radial |
| Weight approx. | 2.7 kg, 2.9 kg (with option M) |
Get A Quote for Baumer Three Selectable Threshold Speeds POG 10 + ESL 93 at the best price. Here are the brief Technical Specifications of POG 10 + ESL 93, are voltage supply of 12 VDC ±10 % and power consumption of ≤5 mA. This sensor boasts high switching accuracy of ± 4 % (≤1500 rpm), ± 2 % (>1500 rpm) and features 3 outputs, speed control. Rated for IP 66 protection under EN 60529 standards, it operates efficiently in temperatures ranging from -20...+85 °C. The sensor comes with a 2x terminal box, 3x terminal box (with option M) for reliable connections, and the Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel, ensuring durability in harsh environments. It's Time to get a Quote for your requirement of Baumer Three Selectable Threshold Speeds. We guarantee unmatched pricing and unparalleled support compared to other Distributors.




