POG 10 + ESL 90 - Baumer One Selectable Threshold Speed Switch
Baumer POG 10 + ESL 90 Speed Switch

| Brand | Baumer |
| Product Type | Speed Switch |
| Model Number | POG 10 + ESL 90 |
Baumer One Selectable Threshold Speed Switch POG 10 + ESL 90 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 9...30 VDC; 5 VDC ±5 % |
| Consumption w/o load | ≤100 mA |
| Switching accuracy | ± 4 % (≤1500 rpm), ± 2 % (>1500 rpm) |
| Switching outputs | 1 output, speed control |
| Output switching capacity | ≤6 A / 250 VAC; ≤1 A / 48 VDC, (EAC: <50 VAC / 75 VDC) |
| Switching delay time | ≤40 ms |
| Protection EN 60529 | IP 66 |
| Range of switching speed (ns) | 650...6000 rpm |
| Operating temperature | -20...+85 °C |
| Connection | 2x terminal box, 3x terminal box (with option M) |
| Material | Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel |
| Minimum switching current | 100 mA |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Flange | EURO flange B10 |
| Rotor moment of inertia | 220 gcm² |
| Admitted shaft load | ≤300 N axial, ≤450 N radial |
| Weight approx. | 2.7 kg, 2.9 kg (with option M) |
Get A Quote for Baumer One Selectable Threshold Speed Switch POG 10 + ESL 90 part no: N/A at the best price. Here are the brief Technical Specifications of POG 10 + ESL 90, N/A are voltage supply of 9...30 VDC; 5 VDC ±5 % and power consumption of ≤100 mA. This sensor boasts high switching accuracy of ± 4 % (≤1500 rpm), ± 2 % (>1500 rpm) and features 1 output, speed control. The output switching capacity is ≤6 A / 250 VAC; ≤1 A / 48 VDC, (EAC: <50 VAC / 75 VDC). Rated for IP 66 protection under EN 60529 standards, it operates efficiently in temperatures ranging from -20...+85 °C. The sensor comes with a 2x terminal box, 3x terminal box (with option M) for reliable connections, and the Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel, ensuring durability in harsh environments. It's Time to get a Quote for your requirement of Baumer One Selectable Threshold Speed Switch. We guarantee unmatched pricing and unparalleled support compared to other Distributors.




