Baumer POG 10 + DSL Rotary Encoder
The Baumer POG 10 + DSL Rotary Encoder offers a ø115 mm size, 512 … 2500 ppr, Optical method, and Terminal box connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Rotary Encoder category, this model belongs to the Heavyduty Encoders.

| Voltage Supply | With DSL.R: 15...30 VDC, With DSL.E: 9...30 VDC |
| Sensing Method | Optical |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Connection | Terminal box |
Baumer POG 10 + DSL Rotary Encoder – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | With DSL.R: 15...30 VDC, With DSL.E: 9...30 VDC |
| Consumption w/o load | ≤200 mA |
| Pulses per revolution | 512 … 2500 |
| Phase shift | 90 ° ±20° |
| Duty cycle | 40…60 % |
| Reference signal | Zero pulse, width 90° |
| Output frequency | ≤120 kHz |
| Output signals | K1, K2, K0 + inverted |
| Output stages | HTL, TTL/RS422 |
| Sensing method | Optical |
| Switching accuracy | ± 2 % (or Digit) |
| Switching outputs | With DSL.R: 3 outputs, speed control, With DSL.E: 2 outputs, speed control and 1 control output |
| Output switching capacity | With DSL.R: 12 VDC; ≤40 mA, With DSL.E: 5...230 VAC/VDC; 5...250 mA, (EAC: <50 VAC / 75 VDC) |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Admitted shaft load | ≤300 N axial, ≤450 N radial |
| Protection EN 60529 | IP 66 |
| Speed (n) | ≤6000 rpm |
| Range of switching speed (ns) | Pulses = 512: ±16...6000 rpm, Pulses = 1024: ±8...6000 rpm, Pulses = 2048: ±4...3500 rpm, Pulses = 2500: ±3...2900 rpm |
| Rotor moment of inertia | 290 gcm² |
| Material | Housing: aluminium, Shaft: stainless steel |
| Operating temperature | -30...+85 °C |
| Resistance | IEC 60068-2-6, Vibration 20 g, 10-2000 Hz, IEC 60068-2-27, Shock 200 g, 6 ms |
| Corrosion protection | IEC 60068-2-52 Salt mist, for ambient conditions C4 according to ISO 12944-2 |
| Connection | Terminal box |
| Weight approx. | 3.3 kg |
| Flange | EURO flange B10, Housing foot B3 |
| Switching delay time | ≤40 ms |
Ask for the Pricing of Baumer Precision Incremental Encoder POG 10 + DSL at unbeatable prices. Detailed Specifications of N/A, feature voltage supply of With DSL.R: 15...30 VDC, With DSL.E: 9...30 VDC, and consumption of ≤200 mA without load. These encoders offer a range of pulses per revolution from 512 … 2500 providing versatility in precision. The output stages include HTL, TTL/RS422 for flexible integration. The encoders come in a robust ø115 mm flange size and can handle shaft loads of up to ≤300 N axial, ≤450 N radial. With an operating torque of , they are designed for smooth performance. The Housing: aluminium, Shaft: stainless steel and operates in temperatures ranging from -30...+85 °C. Connection options include Terminal box. Now's the Time to Secure a Quote for your requirement of Baumer Precision Incremental Encoder. We're committed to offering more favorable pricing and more responsive support than other Traders.




