PMG10 - CANopen®: Baumer Solid Shaft ø11 mm With EURO Flange B10
Technical Specifications of Baumer Solid Shaft ø11 mm With EURO Flange B10 PMG10 - CANopen®:

| Voltage supply | 10...30 VDC |
| Short-circuit proof | Yes |
| Consumption w/o load | ≤200 mA |
| Initializing time | ≤500 ms after power on |
Baumer Solid Shaft ø11 mm With EURO Flange B10 PMG10 - CANopen® Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 10...30 VDC |
| Short-circuit proof | Yes |
| Consumption w/o load | ≤200 mA |
| Initializing time | ≤500 ms after power on |
| Interface | CANopen® |
| Function | Multiturn |
| Transmission rate | 10 … 1000 kBaud |
| Device adress | Rotary switches in bus connecting box |
| Additional outputs | Square-wave TTL/HTL,TTL/RS422 |
| Sensing method | Magnetic |
| Programmable parameters | Steps per revolution, Number of revolutions, Preset, scaling, rotating direction |
| Diagnostic function | Position or parameter error |
| Status indicator | DUO-LED (bus connecting box) 4 LEDs in device back side |
| Switching accuracy | ± 2 % (or 1 Digit) |
| Switching outputs | 1 output (Open collector, solid state relay on request) |
| Output switching capacity | 30 VDC; ≤100 mA |
| Switching delay time | ≤20 ms |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Flange | EURO flange B10, Housing foot B3 |
| Protection EN 60529 | IP 66 / IP 67 |
| Operating speed | ≤6000 rpm |
| Range of switching speed | ns (off) = ±2...6000 rpm |
| Operating torque typ. | 10 Ncm |
| Rotor moment of inertia | 1 kgcm² |
| Admitted shaft load | ≤450 N axial, ≤650 N radial |
| Material | Housing: aluminium alloy, Shaft: stainless steel |
| Operating temperature | -40...+85 °C |
| Relative humidity | 95 % non-condensing |
| Weight approx. | 2.7 kg (depending on version) |
| Connection | Bus connecting box, Terminal box incremental |
Obtain a Quote for Baumer Solid Shaft ø11 mm With EURO Flange B10 PMG10 - CANopen® at economical prices. Specifications Overview for PMG10 - CANopen®, reveals voltage supply of 10...30 VDC and low power consumption of ≤200 mA without load. These encoders use Magnetic sensing for accurate performance and come in a ø115 mm flange size. With an IP 66 / IP 67 protection rating according to EN 60529, they are ideal for harsh environments. The operating speed reaches up to ≤6000 rpm, and the typical operating torque is 10 Ncm, ensuring smooth and reliable operation. The encoders feature a durable Housing: aluminium alloy, Shaft: stainless steel shaft for added strength. Connection options include an Bus connecting box, Terminal box incremental output. Take the First Step with a Quote for your requirement of Baumer Solid Shaft ø11 mm With EURO Flange B10. Our commitment to better pricing and exceptional support sets us apart from other Competitors.







