Baumer OT300.DL-UBZZB.72CU Ultrasonic Distance Sensor
The Baumer OT300.DL-UBZZB.72CU Laser Distance Sensor offers a Rectangular design, 100 … 1800 mm scanning range, Analog 0 ... 10 VDC output, and Cable 4 pin, 2 m connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Laser Distance Sensor category, this model belongs to the OT300 Series.
| Measuring distance Sd | 100 … 1800 mm |
| Measuring range Mr | 1700 mm |
| Output circuit | Analog 0 ... 10 VDC |
Baumer OT300.DL-UBZZB.72CU Ultrasonic Distance Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Distance measuring |
| Measuring distance Sd | 100 … 1800 mm |
| Measuring range Mr | 1700 mm |
| Adjustment | qTeach / external |
| Power on indication | LED green |
| Output indicator | LED yellow |
| Repeat accuracy | ≤ 1400 … 5500 µm |
| Linearity error | ± 10 mm |
| Beam type | Point |
| Temperature drift | ± 15 mm |
| Light source | Pulsed red laser diode |
| Wave length | 680 nm |
| Voltage supply range +Vs | 12 … 30 VDC |
| Current consumption max. (no load) | 60 mA |
| Output circuit | Analog 0 ... 10 VDC |
| Width / diameter | 12.9 mm |
| Height / length | 32.3 mm |
| Depth | 23 mm |
| Design | Rectangular |
| Housing material | Plastic (ASA, PMMA) |
| Front (optics) | PMMA |
| Connection types | Cable 4 pin, 2 m |
| Protection class | IP 67 |
| Operating temperature | -20 … +50 °C |
Please speak to our Technical Engineer for Baumer Cable Connection Laser Sensor OT300.DL-UBZZB.72CU part no: 11240056 at attractive prices. Technical Specs Summary of OT300.DL-UBZZB.72CU, 11240056 includes distance range of 100 … 1800 mm. This sensor utilizes qTeach / external with a LED green power-on indicator. The Point type is point-based, using a Pulsed red laser diode at a wavelength of 680 nm. The sensor operates within a voltage supply range of 12 … 30 VDC, with a maximum current consumption of 60 mA. The compact Rectangular design measures 12.9 mm in width, 32.3 mm in height, and 23 mm in depth, offering easy installation in tight spaces. Constructed with durable Plastic (ASA, PMMA) housing, the front optics are made of PMMA for enhanced protection. The sensor connects via an Connector M8 4 pin making it ideal for industrial applications requiring high precision. Match Your Needs with a Quote for your requirement of Baumer Cable Connection Laser Sensor. We lead with pricing that's more favorable and support that's more attentive than other Suppliers & Traders.




