optoPulse ExEIL580P-SY: Baumer Solid Shaft With Flat Incremental Encoder
Technical Specifications of Baumer Solid Shaft With Flat Incremental Encoder optoPulse ExEIL580P-SY:

| Brand | Baumer |
| Product Type | Rotary Encoder |
| Product | optoPulse ExEIL580P-SY |
Baumer Solid Shaft With Flat Incremental Encoder optoPulse ExEIL580P-SY Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 4.75...30 VDC |
| Consumption w/o load | ≤70 mA |
| Initializing time | ≤ 30 ms after power on |
| Pulses per revolution | 1 … 65536 |
| Duty cycle | 45…55 % typical at 1024, 2048 ppr (further see table Duty cycle) |
| Reference signal | Zero pulse 90° or 180° |
| Sensing method | Optical |
| Output frequency | ≤300 kHz (TTL), ≤160 kHz (HTL) |
| Output signals | A+, B+, R+, A-, B-, R- |
| Output stages | TTL/RS422, HTL/push-pull |
| Programmable parameters | Output level TTL/HTL, Pulse number 1...65536, Zero pulse width 90°/180°, Zero pulse position, Signal sequence |
| Size (flange) | ø58 mm |
| Shaft type | ø6 x 10 mm, solid shaft with flat |
| Protection EN 60529 | IP 65 |
| Operating speed | ≤12000 rpm (+20 °C), ≤11000 rpm (+40 °C), ≤8000 rpm (+60 °C) |
| Starting torque | ≤0.015 Nm (+20 °C) |
| Material | Housing: aluminium die-cast, Flange: aluminium, Solid shaft: stainless steel |
| Relative humidity | 90 % non-condensing |
| Resistance | EN 60068-2-6, Vibration 30 g, 10-2000 Hz, EN 60068-2-27, Shock 300 g, 6 ms |
| Connection | Flange connector M12, 8-pin, Flange connector M23, 12-pin, Cable |
| Weight approx. | 300 g |
| Admitted shaft load | ≤40 N axial, ≤80 N radial |
| Flange | Synchro flange |
| Ambient temperature | -20...+60 °C |
Get A Quote for Baumer Solid Shaft With Flat Incremental Encoder optoPulse ExEIL580P-SY part no: Baumer Solid Shaft With Flat Incremental Encoder at the best price. Here are the brief Technical Specifications of optoPulse ExEIL580P-SY, Baumer Solid Shaft With Flat Incremental Encoder are voltage supply of 4.75...30 VDC and consumption of ≤70 mA without load. These encoders feature an initializing time of ≤ 30 ms after power on, making them highly efficient. The Optical sensing method ensures precise performance, and the encoders come in a compact ø58 mm flange size. With an operating speed of up to ≤12000 rpm (+20 °C), ≤11000 rpm (+40 °C), ≤8000 rpm (+60 °C), they provide reliable functionality in demanding environments. The Housing: aluminium die-cast, Flange: aluminium, Solid shaft: stainless steel. Connection options include an Flange connector M12, 8-pin, Flange connector M23, 12-pin, Cable for versatile installation. It's Time to get a Quote for your requirement of Baumer Solid Shaft With Flat Incremental Encoder. We guarantee unmatched pricing and unparalleled support compared to other Distributors.




