optoPulse EIL580P-SC: Baumer Solid Shaft With Clamping Flange Encoder
Technical Specifications of Baumer Solid Shaft With Clamping Flange Encoder optoPulse EIL580P-SC:

| Brand | Baumer |
| Product Type | Rotary Encoder |
| Product | optoPulse EIL580P-SC |
Baumer Solid Shaft With Clamping Flange Encoder optoPulse EIL580P-SC Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 4.75...30 VDC |
| Consumption w/o load | ≤70 mA |
| Initializing time | ≤ 30 ms after power on |
| Pulses per revolution | 1 … 65536 |
| Duty cycle | 45…55 % typical at 1024, 2048 ppr (further see table Duty cycle) |
| Reference signal | Zero pulse 90° or 180° |
| Sensing method | Optical |
| Output frequency | ≤300 kHz (TTL), ≤160 kHz (HTL) |
| Output signals | A+, B+, R+, A-, B-, R- |
| Output stages | TTL/RS422, HTL/push-pull |
| Programmable parameters | Output level TTL/HTL, Pulse number 1...65536, Zero pulse width 90°/180°, Zero pulse position, Signal sequence |
| Size (flange) | ø58 mm |
| Shaft type | ø10 x 20 mm, solid shaft with flat, ø3/8" x 4/5" (ø9.525 x 20.32 mm), solid shaft with flat |
| Protection EN 60529 | IP 65 (without shaft seal), IP 67 (with shaft seal) |
| Operating speed | ≤6000 rpm (+20 °C, IP 67), ≤12000 rpm (+20 °C, IP 65) |
| Starting torque | ≤0.015 Nm (+20 °C, IP 65), ≤0.02 Nm (+20 °C, IP 67) |
| Material | Housing: aluminium die-cast, Flange: aluminium, Solid shaft: stainless steel |
| Operating temperature | -40...+100 °C |
| Relative humidity | 90 % non-condensing |
| Resistance | EN 60068-2-6, Vibration 30 g, 10-2000 Hz, EN 60068-2-27, Shock 300 g, 6 ms |
| Connection | Flange connector M12, 8-pin, Flange connector M23, 12-pin, Cable |
| Weight approx. | 300 g |
| Admitted shaft load | ≤40 N axial, ≤80 N radial |
| Flange | Clamping flange |
Ask for the Pricing of Baumer Solid Shaft With Clamping Flange Encoder optoPulse EIL580P-SC at unbeatable prices. Detailed Specifications of optoPulse EIL580P-SC, feature voltage supply of 4.75...30 VDC and consumption of ≤70 mA without load. These encoders feature an initializing time of ≤ 30 ms after power on, making them highly efficient. The Optical sensing method ensures precise performance, and the encoders come in a compact ø58 mm flange size. With an operating speed of up to ≤6000 rpm (+20 °C, IP 67), ≤12000 rpm (+20 °C, IP 65), they provide reliable functionality in demanding environments. The Housing: aluminium die-cast, Flange: aluminium, Solid shaft: stainless steel. Connection options include an Flange connector M12, 8-pin, Flange connector M23, 12-pin, Cable for versatile installation. Now's the Time to Secure a Quote for your requirement of Baumer Solid Shaft With Clamping Flange Encoder. We're committed to offering more favorable pricing and more responsive support than other Traders.




