Baumer OG 9 Rotary Encoder
The Baumer OG 9 Rotary Encoder offers a ø115 mm size, 25 … 5000 ppr, Optical method, and Terminal box connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Rotary Encoder category, this model belongs to the Heavyduty Incremental Encoder.
| Sensing Method | Optical |
| Connection | Terminal box |
Baumer OG 9 Rotary Encoder – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 9...30 VDC, 5 VDC ±5 %, 9...26 VDC |
| Consumption w/o load | ≤100 mA |
| Pulses per revolution | 25 … 5000 |
| Phase shift | 90 ° ±20° |
| Duty cycle | 40…60 % |
| Reference signal | Zero pulse, width 90° |
| Sensing method | Optical |
| Output signals | K1, K2, K0 + inverted |
| Output stages | HTL-P (power linedriver), TTL/RS422 |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Admitted shaft load | ≤250 N axial, ≤350 N radial |
| Flange | EURO flange B10 |
| Protection EN 60529 | IP 55 |
| Operating speed | ≤12000 rpm (mechanical) |
| Operating torque typ. | 1 Ncm |
| Rotor moment of inertia | 280 gcm² |
| Material | Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel |
| Operating temperature | -30...+100 °C, -25...+100 °C (>3072 pulses) |
| Resistance | IEC 60068-2-6, Vibration 10 g, 10-2000 Hz, IEC 60068-2-27, Shock 100 g, 6 ms |
| Corrosion protection | IEC 60068-2-52 Salt mist, for ambient conditions C4 according to ISO 12944-2 |
| Connection | Terminal box |
| Weight approx. | 980 g |
Ask for the Pricing of Baumer Hubner Incremental Encoder OG 9 part no: at unbeatable prices. Detailed Specifications of OG 9, feature voltage supply of 9...30 VDC, 5 VDC ±5 %, 9...26 VDC and pulses per revolution ranging from 25 … 5000. The encoders provide a phase shift of 90 ° ±20° and a duty cycle of 40…60 %, with a Zero pulse, width 90°. Using Optical sensing technology, the encoders offer output signals including K1, K2, K0 + inverted. The available output stages are HTL-P (power linedriver), TTL/RS422, ensuring versatile performance. The encoders come in an ø115 mm flange size and operate at speeds of up to -30...+100 °C, -25...+100 °C (>3072 pulses). Constructed with a durable Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel, they offer connections via Terminal box. Now's the Time to Secure a Quote for your requirement of Baumer Hubner Incremental Encoder. We're committed to offering more favorable pricing and more responsive support than other Traders.




