Baumer O300.DI-GM1J.72CU Ultrasonic Distance Sensor
The Baumer O300.DI-GM1J.72CU Laser Distance Sensor offers a Rectangular design, 30 … 300 mm scanning range, Push-pull output, and Cable 4 pin, 2 m connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Laser Distance Sensor category, this model belongs to the O300 Series.
| Measuring distance Sd | 30 … 300 mm |
| Output circuit | Push-pull |
Baumer O300.DI-GM1J.72CU Ultrasonic Distance Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Distance measuring |
| Measuring distance Sd | 30 … 300 mm |
| Adjustment | Teach-in and IO-Link |
| Power on indication | LED green |
| Linearity error | ± 1.5 … 15 mm |
| Beam type | Point |
| Temperature drift | < 0,2 % Sde/K |
| Light source | Pulsed infrared diode |
| Wave length | 860 nm |
| Voltage supply range +Vs | 10 … 30 VDC |
| Current consumption max. (no load) | 45 mA |
| Output circuit | Push-pull |
| Interface | IO-Link V1.1 |
| Baud rate | 38.4 kBaud (COM 2) |
| Width / diameter | 12.9 mm |
| Height / length | 32.3 mm |
| Depth | 23 mm |
| Design | Rectangular |
| Housing material | Plastic (ASA, PMMA) |
| Front (optics) | PMMA |
| Connection types | Cable 4 pin, 2 m |
| Protection class | IP 67 |
| Operating temperature | -25 … +60 °C |
| Output current | 100 mA |
Get A Quote for Baumer Infrared Laser Distance Sensor
O300.DI-GM1J.72CU part no: 11199080 at the best price. Here are the brief Technical Specifications of O300.DI-GM1J.72CU, 11199080 are distance range of 30 … 300 mm. This sensor utilizes Teach-in and IO-Link with a LED green power-on indicator. The Point type is point-based, using a Pulsed infrared diode at a wavelength of 860 nm. The sensor operates within a voltage supply range of 10 … 30 VDC, with a maximum current consumption of 45 mA. The compact Rectangular design measures 12.9 mm in width, 32.3 mm in height, and 23 mm in depth, offering easy installation in tight spaces. Constructed with durable Plastic (ASA, PMMA) housing, the front optics are made of PMMA for enhanced protection. The sensor connects via an Connector M8 4 pin making it ideal for industrial applications requiring high precision. It's Time to get a Quote for your requirement of Baumer Infrared Laser Distance Sensor
. We guarantee unmatched pricing and unparalleled support compared to other Distributors.




