POG 10 + FSL - Baumer Encoder With Speed Control Switching Output
Baumer POG 10 + FSL Speed Switch

| Brand | Baumer |
| Product Type | Speed Switch |
| Model Number | POG 10 + FSL |
Baumer Encoder With Speed Control Switching Output POG 10 + FSL Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 9...30 VDC, 5 VDC ±5 % |
| Consumption w/o load | ≤100 mA |
| Switching accuracy | ± 4 % (Δn = 2 rpm/s);, 20 % (Δn = 1500 rpm/s) |
| Switching outputs | 1 output, speed control |
| Output switching capacity | ≤6 A / 230 VAC, ≤1 A / 125 VDC, (EAC: <50 VAC / 75 VDC) |
| Protection EN 60529 | IP 66 |
| Range of switching speed (ns) | 850...4500 rpm (Δn = 2 rpm/s) |
| Operating temperature | -40...+100 °C, -25...+100 °C (>3072 pulses), -50...+100 °C (optional) |
| Connection | 2x terminal box, 3x terminal box (with option M) |
| Material | Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel |
| Switching hysteresis | 40 % of switching speed |
| Minimum switching current | 50 mA |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Flange | EURO flange B10 |
| Speed (n) | ≤1.25 · ns |
| Rotor moment of inertia | 220 gcm² |
| Admitted shaft load | ≤300 N axial, ≤450 N radial |
| Weight approx. | 2.3 kg, 2.5 kg (with option M) |
Ask for the Pricing of Baumer Encoder With Speed Control Switching Output POG 10 + FSL at unbeatable prices. Detailed Specifications of POG 10 + FSL, feature voltage supply of 9...30 VDC, 5 VDC ±5 % and power consumption of ≤100 mA. This sensor boasts high switching accuracy of ± 4 % (Δn = 2 rpm/s);, 20 % (Δn = 1500 rpm/s) and features 1 output, speed control. The output switching capacity is ≤6 A / 230 VAC, ≤1 A / 125 VDC, (EAC: 3072 pulses), -50...+100 °C (optional). The sensor comes with a 2x terminal box, 3x terminal box (with option M) for reliable connections, and the Housing: aluminium die-cast, Shaft: stainless steel, ensuring durability in harsh environments. Now's the Time to Secure a Quote for your requirement of Baumer Encoder With Speed Control Switching Output. We're committed to offering more favorable pricing and more responsive support than other Traders.




