Pepperl Fuchs UBE800-F77-SE2-V31 Ultrasonic Sensor
The Pepperl Fuchs UBE800-F77-SE2-V31 Ultrasonic Sensor offers a Rectangular design, 0 ... 800 mm emitter/receiver spacing sensing range, 1 switch output PNP, NO output, and M8 x 1 connector, 4-pin connection. Manufactured by Pepperl Fuchs under the P&F Ultrasonic Sensor category..

| Brand | Pepperl Fuchs |
| Product Type | Ultrasonic Sensor |
| UBE800-F77-SE2-V31 | # |
Pepperl Fuchs UBE800-F77-SE2-V31 Ultrasonic Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Type of Sensing | Through-beam |
| Design | Rectangular |
| Sensing range | 0 ... 800 mm emitter/receiver spacing |
| Transducer frequency | approx. 300 kHz |
| Response delay | ≤ 5 ms |
| Permissible cable length | max. 300 m |
| LED green | Power on ( emitter ) |
| LED yellow | switching state ( receiver ) |
| Rated operating voltage | 24 V DC |
| Operating voltage | 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS ; 12 ... 20 V DC sensitivity reduced to 80 % |
| Time delay before availability | ≤ 150 ms |
| Input type | 1 program input (receiver) |
| Level | low level : 0 ... 0.7 V ; high level : > 14 V |
| Input impedance | 16 kΩ |
| Pulse length | ≥ 3 s |
| Output type | 1 switch output PNP, NO |
| Rated operating current | 200 mA , short-circuit/overload protected |
| Switching frequency | 100 Hz |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type | M8 x 1 connector, 4-pin |
| Degree of protection | IP67 |
| Material Housing | Polycarbonate |
| Installation position | any position |
| Standards | EN IEC 60947-5-2:2020 |
| UL approval | cULus Listed, Class 2 Power Source |
| CCC approval | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
IndMALL Automation Dealing offers P&F Through-beam Ultrasonic Sensor UBE800-F77-SE2-V31 at unbeatable prices. The Main Technical Parameters of UBE800-F77-SE2-V31 features Through-beam , Rectangular design with a sensing range of 0 ... 800 mm emitter/receiver spacing. The transducer frequency is approx. 300 kHz with a response delay of ≤ 5 ms. It supports a permissible cable length max. 300 m. LED indicators include a green LED for Power on ( emitter ) and a yellow LED for the switching state ( receiver ). It operates at a rated voltage of 24 V DC, with an operating voltage range of 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS ; 12 ... 20 V DC sensitivity reduced to 80 %. The time delay before availability is ≤ 150 ms and 1 program input (receiver) with low level : 0 ... 0.7 V ; high level : > 14 V, with an input impedance of 16 kΩ and a pulse length of ≥ 3 s. The output type is 1 switch output PNP, NO with a rated current of 200 mA , short-circuit/overload protected
. The switching frequency is 100 Hz. The sensor operates at temperatures from -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) and stores from -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
. It has an M8 x 1 connector, 4-pin, and is IP67 rated with a Polycarbonate
housing. Take the First Step with a Quote for your P&F Through-beam Ultrasonic Sensor requirement. Choose us for unparalleled pricing and support over other Dealers & Distributors.




