Leuze IS 208MM/4NO-2E0,200-S8.3 Proximity Sensor
The Leuze IS 208MM/4NO-2E0,200-S8.3 Proximity Sensor (Part No: 50114051 ) offers a 8 mm diameter, M8 thread size, PNP NO (normally open) output, 200mm Cable with M8 Connector connection. Manufactured by Leuze under the Leuze Proximity Sensor category, this model belongs to the 203 & 204 Series.

| Brand | Leuze |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Product | IS 208MM/4NO-2E0,200-S8.3 |
Leuze IS 208MM/4NO-2E0,200-S8.3 Proximity Sensor β Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Diameter | 8 mm |
| Thread size | M8 |
| Type of installation | Embedded |
| Supply voltage UB | 10 ... 30 V, DC |
| Typ. operating range limit Sn | 2mm |
| Switching outputs | PNP |
| Switching principle | NO (normally open) |
| Switching frequency, max. | 5,000 Hz |
| Connection type | 200mm Cable with M8 Connector |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing | Stainless steel |
| Active surface | Plastic |
Talk to Our Engineer for Leuze M8 PNP Proximity Sensor IS 208MM/4NO-2E0,200-S8.3, 50114051 with exclusive offers. In-depth Technical Analysis of IS 208MM/4NO-2E0,200-S8.3, 50114051 feature 8 mm diameter, 2mm Sensing, 10 ... 30 V, DC power supply, PNP switching output, NO (normally open), M8 thread size , Embedded , 5,000 Hz Frequency, 200mm Cable with M8 Connector, IP 67 degree of protection, Stainless steel, Plastic.Don't Miss Out on a Quote for your requirement of Leuze M8 PNP Proximity Sensor. Our promise: More affordable pricing and more personalized support than other Distributors & Dealers.

