Baumer O500.DP-GM1J.72CU Ultrasonic Distance Sensor
The Baumer O500.DP-GM1J.72CU Laser Distance Sensor offers a Rectangular design, 60 … 400 mm scanning range, Push-pull output, and Cable 4 pin, 2 m connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Laser Distance Sensor category, this model belongs to the O500 Series.
| Measuring distance Sd | 60 … 400 mm |
| Output circuit | Push-pull |
Baumer O500.DP-GM1J.72CU Ultrasonic Distance Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Distance measuring |
| Measuring distance Sd | 60 … 400 mm |
| Adjustment | Teach-in and IO-Link |
| Power on indication | LED green |
| Linearity error | ± 3 … 20 mm |
| Beam type | Point |
| Temperature drift | < 0,2 % Sde/K |
| Light source | Pulsed PinPoint LED |
| Wave length | 630 nm |
| Voltage supply range +Vs | 10 … 30 VDC |
| Current consumption max. (no load) | 40 mA |
| Output circuit | Push-pull |
| Interface | IO-Link V1.1 |
| Baud rate | 38.4 kBaud (COM 2) |
| Width / diameter | 18 mm |
| Height / length | 45 mm |
| Depth | 32 mm |
| Design | Rectangular |
| Housing material | Plastic (ASA, PMMA) |
| Front (optics) | PMMA |
| Connection types | Cable 4 pin, 2 m |
| Protection class | IP 67 |
| Operating temperature | -25 … +60 °C |
| Output current | 100 mA |
Reach Us by Email for Baumer 400 mm Distance Laser Sensor O500.DP-GM1J.72CU part no: 11199082 at Discounted Rates. Key Technical Features of O500.DP-GM1J.72CU, 11199082 are distance range of 60 … 400 mm. This sensor utilizes Teach-in and IO-Link with a LED green power-on indicator. The Point type is point-based, using a Pulsed PinPoint LED at a wavelength of 630 nm. The sensor operates within a voltage supply range of 10 … 30 VDC, with a maximum current consumption of 40 mA. The compact Rectangular design measures 18 mm in width, 45 mm in height, and 32 mm in depth, offering easy installation in tight spaces. Constructed with durable Plastic (ASA, PMMA) housing, the front optics are made of PMMA for enhanced protection. The sensor connects via an Connector M12 4 pin making it ideal for industrial applications requiring high precision. Navigate Your Needs with a Quote for your requirement of Baumer 400 mm Distance Laser Sensor. Our pricing and support are unrivaled, especially when compared to other Competitors.




