PMG10P - PROFINET: Baumer RS485 Programming Interface Absolute Encoder
Technical Specifications of Baumer RS485 Programming Interface Absolute Encoder PMG10P - PROFINET:
| Voltage supply | 10...30 VDC |
| Interface | PROFINET |
| Sensing method | Magnetic |
| Connection | Bus connecting box, Terminal box incremental |
Baumer RS485 Programming Interface Absolute Encoder PMG10P - PROFINET Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 10...30 VDC |
| Consumption w/o load | ≤200 mA |
| Interface | PROFINET |
| Function | Multiturn |
| Sensing method | Magnetic |
| Status indicator | DUO-LED and LEDs link/activity in bus connecting box 4 LEDs in device back side |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Protection EN 60529 | IP 66 / IP 67 |
| Operating speed | ≤6000 rpm |
| Rotor moment of inertia | 1 kgcm² |
| Material | Housing: aluminium alloy, Shaft: stainless steel |
| Operating temperature | -40...+85 °C |
| Relative humidity | 95 % non-condensing |
| Weight approx. | 2.7 kg (depending on version) |
| Connection | Bus connecting box, Terminal box incremental |
| Flange | EURO flange B10, Housing foot B3 |
Talk to Our Engineer for Baumer RS485 Programming Interface Absolute Encoder PMG10P - PROFINET with exclusive offers. Core System Specifications of PMG10P - PROFINET, are voltage supply of 10...30 VDC and consumption of ≤200 mA without load. These Multiturn encoders utilize Magnetic sensing methods, ensuring high precision. The status is indicated by DUO-LED and LEDs link/activity in bus connecting box 4 LEDs in device back side for easy monitoring. The encoders come with a ø115 mm flange size and support shaft diameters ranging from ø11 mm solid shaft in a blind hollow shaft configuration. With an operating speed of up to ≤6000 rpm for both mechanical and electric performance, they are designed for durability. The Housing: aluminium alloy, Shaft: stainless steel provides robust protection. Connection options include a Bus connecting box, Terminal box incremental for seamless integration. Don't Miss Out on a Quote for your requirement of Baumer RS485 Programming Interface Absolute Encoder. Count on us for more economical pricing and more reliable support than other Dealers & Distributors.







