U300.D50-DPMJ.72N: 11219488 - Baumer Sensor for Distance Measurement
Technical Specifications Baumer Sensor for Distance Measurement U300.D50-DPMJ.72N 11219488:

| Scanning range Sd | 15 … 500 mm |
| Scanning range close limit Sdc | 15 … 500 mm |
| Output circuit | Voltage output |
| Connection types | Connector M8 4 pin |
Baumer Sensor for Distance Measurement U300.D50-DPMJ.72N, 11219488 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Scanning range Sd | 15 … 500 mm |
| Scanning range close limit Sdc | 15 … 500 mm |
| Scanning range far limit Sde | 15 … 500 mm |
| Version | IO-Link dual channel |
| Hysteresis typ. | 4 % Sde |
| Repeat accuracy | 0.5 mm |
| Resolution | < 0.3 mm |
| Response time ton/toff standard | < 40 ms |
| Temperature drift | > 50 mm < 2 % of distance to target Sde |
| Power-up drift | Compensated after 15 min. |
| Sonic frequency | 290 kHz |
| Adjustment | qTeach, line-Teach, IO-Link |
| Light indicator | LED yellow |
| Power on indication | LED green |
| Alignment measuring axis | < 2° |
| Voltage supply range +Vs | 12 … 30 VDC |
| Current consumption typ. | 35 mA |
| Output circuit | Voltage output |
| Baud rate | 38.4 kBaud (COM 2) |
| Output signal | 0 ... 10 V / 10 ... 0 V |
| Output current | 100 mA |
| Voltage drop Vd | <3 VDC |
| Residual ripple | < 10 % Vs |
| Short circuit protection | Yes |
| Reverse polarity protection | Yes, Vs to GND |
| Interface | IO-Link V1.1 |
| Cycle time | ≥ 8 ms |
| Process data length | 48 Bit |
| Design | Rectangular |
| Housing material | Plastic (ASA, PMMA) |
| Width / diameter | 12.9 mm |
| Height / length | 32.2 mm |
| Depth | 23 mm |
| Connection types | Connector M8 4 pin |
| Operating temperature | -25 … +65 °C |
| Storage temperature | -40 … +75 °C |
| Protection class | IP 67 |
Get A Quote for Baumer Sensor for Distance Measurement U300.D50-DPMJ.72N part no: 11219488 at the best price. Here are the brief Technical Specifications of U300.D50-DPMJ.72N, 11219488 are scanning range of 15 … 500 mm with a resolution of less than < 0.3 mm and operates at a sonic frequency of 290 kHz. The adjustment options include qTeach, line-Teach, IO-Link for flexible setup. It has a LED yellow light indicator for operational status and operates within a voltage supply range of 12 … 30 VDC, with a typical current consumption of 35 mA. The sensor uses a Voltage output circuit and is housed in a robust Rectangular design made of Plastic (ASA, PMMA). Its compact dimensions include a width of 12.9 mm and a height of 32.2 mm. The connection is facilitated through an Connector M8 4 pin. It's Time to get a Quote for your requirement of Baumer Sensor for Distance Measurement. We guarantee unmatched pricing and unparalleled support compared to other Distributors.







