PMG10P - SSI: Baumer TTL Output Absolute Rotary Encoder
Technical Specifications of Baumer TTL Output Absolute Rotary Encoder PMG10P - SSI:

| Brand | Baumer |
| Product Type | Rotary Encoder |
| Product | PMG10P - SSI |
Baumer TTL Output Absolute Rotary Encoder PMG10P - SSI Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage supply | 4.75...30 VDC |
| Consumption w/o load | ≤100 mA (SSI) |
| Initializing time | ≤500 ms after power on |
| Sensing method | Magnetic |
| Programmable parameters | Resolution singleturn and multiturn (SSI), binary or gray code (SSI), additional output (no. of pulses), switch-off and switch-on speeds |
| Size (flange) | ø115 mm |
| Shaft type | ø11 mm solid shaft |
| Protection EN 60529 | IP 66 / IP 67 |
| Operating speed | ≤12000 rpm |
| Material | Housing: aluminium alloy, Shaft: stainless steel |
| Operating temperature | -40...+95 °C |
| Relative humidity | 95 % non-condensing |
| Resistance | IEC 60068-2-6, Vibration 30 g, 10-2000 Hz, IEC 60068-2-27, Shock 400 g, 1 ms |
| Connection | Terminal box, Flange connector M23 |
| Weight approx. | 1.9 kg (depending on version) |
| Admitted shaft load | ≤450 N axial, ≤650 N radial |
| Flange | EURO flange B10, Housing foot B3 |
| Status indicator | 4 LEDs in device back side |
| Switching accuracy | ± 2 % (or 1 Digit) |
| Switching outputs | 1 output (Open collector, solid state relay on request) |
| Output switching capacity | 30 VDC; ≤100 mA |
Get A Quote for Baumer TTL Output Absolute Rotary Encoder PMG10P - SSI part no: Baumer TTL Output Absolute Rotary Encoder at the best price. Here are the brief Technical Specifications of PMG10P - SSI, Baumer TTL Output Absolute Rotary Encoder are voltage supply of 4.75...30 VDC and consumption of ≤100 mA (SSI) without load. These encoders feature an initializing time of ≤500 ms after power on, making them highly efficient. The Magnetic sensing method ensures precise performance, and the encoders come in a compact ø115 mm flange size. With an operating speed of up to ≤12000 rpm, they provide reliable functionality in demanding environments. The Housing: aluminium alloy, Shaft: stainless steel. Connection options include an Terminal box, Flange connector M23 for versatile installation. It's Time to get a Quote for your requirement of Baumer TTL Output Absolute Rotary Encoder. We guarantee unmatched pricing and unparalleled support compared to other Distributors.




