Itherm PI-99X: Process Indicator
Technical Specifications of Itherm Process Indicator PI-99X:
| Supply Voltage | 90 - 270 VAC/ DC(24 VDC Available on Request) |
| Sampling Rate | 250msec |
| Resolution | T/C : 1 °CPt-100 : 1 / 0.1 °CAnalog : 1/ 0.1/ 0.01/ 0.001 |
| Analog Input | T/C: J, K, R, S, N, T, BRTD: Pt-1000-1 VDC, 0-3.3 VDC, 0-5 VDC, 0-10VDC, 0-20 mA, 4-20 mA |
Itherm PI-99X Process Indicator Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|
| Height & Color | 0.56'' White |
| No. of Digits | 4 Digits Single Row |
| Analog Input | T/C: J, K, R, S, N, T, BRTD: Pt-1000-1 VDC, 0-3.3 VDC, 0-5 VDC, 0-10VDC, 0-20 mA, 4-20 mA |
| Resolution | T/C : 1 °CPt-100 : 1 / 0.1 °CAnalog : 1/ 0.1/ 0.01/ 0.001 |
| Sampling Rate | 250msec |
| Accuracy | 0.3% FS |
| Supply Voltage | 90 - 270 VAC/ DC(24 VDC Available on Request) |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20° to 75°C |
| Humidity | 95% RH (Non-condensing) |
| Dimensions in mm (H x W x D) | 96 x 96 x 53 |
| Excitation Voltage | 5V, 10V, 12V, 24V (Jumper Selectable) |
| Output | 5A @ 250V AC/ 30V DC |
| SSR Drive | 12 VDC @ 30mA |
| Alarm | Low / High / Band |
| LED Indication | AL1 & AL2 |
| Port | RS-485, Half Duplex |
| Protocol | Modbus RTU |
| Baud Rate | 9600, 19200, 31250, 38400, 76800 |
| Parity | None, Odd, Even |
| Data Bits | 8 |
| Stop Bits | One(1), Two(2) |
| Current | 0-20mA, 4-20mA(500 ohms Max) |
| Voltage | 0-10Volt (1 Kohms Max) |