Leuze IS 112 MM/4NC-6E0 Proximity Sensor
The Leuze IS 112 MM/4NC-6E0 Proximity Sensor (Part No: ) offers a 6 mm sensing distance, 10 ... 30 V, DC supply voltage, Transistor, PNP NC (normally closed) output, PVC Cable, 2,000 mm Length connection, 3 -wire . Manufactured by Leuze under the Leuze Proximity Sensor category, this model belongs to the 104 & 108 Series.
| Brand | Leuze |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Product | IS 112 MM/4NC-6E0 |
Leuze IS 112 MM/4NC-6E0 Proximity Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | 112 Series |
| Sensing Distance | 6 mm |
| Supply Voltage | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs | 1 Piece(s) |
| Switching Current | 200 mA max. |
| Residual Current | 0.01 mA max. |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| Switching Output | Transistor, PNP |
| Switching Principle | NC (normally closed) |
| Switching frequency, max. | 500 Hz |
| Number of connections | 1 Piece(s) |
| Connection Function | Signal OUT Voltage supply |
| Type of Connection | PVC Cable, 2,000 mm Length |
| Number of conductors or Pins | 3 -wire |
| Design | Cylindrical |
| Dimension (Ø x L) | 12 mm x 50 mm |
| Type of installation | Embedded |
| Housing material | Metal |
| Sensing face material | Plastic, Polybutylene (PBT) |
| Housing color | Red, RAL 3000; Silver |
| Standard measuring plate | 18 x 18 mm², Fe360 |
| Number of LEDs | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection | IP 67 |
Call us forLeuze PNP NC Transistor Inductive Switch IS 112 MM/4NC-6E0 part no: 50129871 at the best rates. The Main Technical Parameters of IS 112 MM/4NC-6E0, 50129871 feature 112 series, 6 mm Sensing, 10 ... 30 V, DC power supply, 1 Piece(s) digital switching output, 200 mA max. current, Transistor, PNP, NC (normally closed) , 500 Hz, 1 Piece(s) Connection, PVC Cable, 2,000 mm Length, 3 -wire, Cylindrical, 12 mm x 50 mm dimensions, Embedded, Metal, Plastic, Polybutylene (PBT), Red, RAL 3000; Silver color, IP 67 degree of protection. at the best rates of Leuze PNP NC Transistor Inductive Switch. Trust in our ability to provide more advantageous pricing and dedicated support beyond other other Dealers.

