Leuze IS 208MM/4NO-3E0-S12 | 50144033
Technical Specifications of Leuze IS 208MM/4NO-3E0-S12 50144033:
| Diameter | 12 mm |
| Thread Size | M8 |
| Type of Installation | Embedded |
| Switching Outputs | PNP |
| Switching Principle | NO (normally open) |
Leuze cylindrical inductive switch IS 208MM/4NO-3E0-S12, 50144033 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Diameter | 12 mm |
| Thread size | M8 |
| Type of installation | Embedded |
| Supply voltage UB | 10 ... 30 V, DC |
| Typ. operating range limit Sn | 3 mm... 40 mm |
| Switching outputs | PNP |
| Switching principle | NO (normally open) |
| Switching frequency, max. | 5,000 Hz |
| Connection type | Connector, M12 |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing | Metal |
| Active surface | Plastic |
Obtain a Quote for IS 208MM/4NO-3E0-S12, 50144033 at economical prices. Specifications Overview for IS 208MM/4NO-3E0-S12 reveals Metal , IP 67, Connector, M12, 5,000 Hz, NO (normally open), PNP, 3 mm... 40 mm & 10 ... 30 V, DC. It also includes Embedded , 12 mm & M8. Take the First Step with a Quote for your requirement of Leuze cylindrical inductive switch . Our commitment to better pricing and exceptional support sets us apart from other Competitors.

