Leuze IS 204MP/4NC-1E5 | 50133132
Technical Specifications of Leuze IS 204MP/4NC-1E5 50133132:
| Diameter | 4 mm |
| Thread Size | M5 |
| Type of Installation | Embedded |
| Switching Outputs | PNP |
| Switching Principle | NC (normally closed) |
Leuze miniature inductive switch IS 204MP/4NC-1E5, 50133132 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Diameter | 4 mm |
| Thread size | M5 |
| Type of installation | Embedded |
| Supply voltage UB | 10 ... 30 V, DC |
| Typ. operating range limit Sn | 1 mm ... 3 mm |
| Switching outputs | PNP |
| Switching principle | NC (normally closed) |
| Switching frequency, max. | 5,000 Hz |
| Connection type | Cable |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing | Stainless steel |
| Active surface | Plastic |
IndMALL Automation Offers Leuze miniature inductive switch, IS 204MP/4NC-1E5, 50133132 with exclusive offers. Component Specifications of IS 204MP/4NC-1E5 features Leuze miniature inductive switch IS 204MP/4NC-1E5, 50133132 Technical Specifications:, 4 mm, M5, Embedded , 10 ... 30 V, DC, 1 mm ... 3 mm, PNP & NC (normally closed). It rounds off its features with 5,000 Hz, Cable & IP 67. Don't Miss Out on a Quote for your requirement of Leuze miniature inductive switch. Our competitive edge: better pricing and support than other Suppliers.

