UKK 3-MSTB-5,08 AU 32L - 2770969 - Phoenix Hybrid Terminal Block
UKK 3-MSTB-5,08 AU 32L 2770969 Phoenix Hybrid Terminal Block
| Brand | Phoenix Contact |
| Product type | Terminal Block |
| Product | UKK 3-MSTB-5,08 AU 32L |
UKK 3-MSTB-5,08 AU 32L , 2770969, Phoenix Hybrid Terminal Block Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|
| Product type | Hybrid terminal block |
| Product family | UKK 3-MSTB |
| Number of connections | 128 |
| Number of rows | 2 |
| Potentials | 64 |
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
| Rated surge voltage | 4 kV |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0 W |
| Number of connections per level | - |
| Nominal cross section | - |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 ... 0.6 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Internal cylindrical gage | A3 |
| Connection in acc. with standard | - |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Cross section AWG | 24 ... 12 (converted acc. to IEC) |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section, flexible [AWG] | 24 ... 14 (converted acc. to IEC) |
| Conductor cross-section flexible (ferrule without plastic sleeve) | 0.25 mm² ... 2.5 mm² |
| Flexible conductor cross section (ferrule with plastic sleeve) | 0.25 mm² ... 1.5 mm² |
| Nominal current | 10 A |
| Maximum load current | 12 A (with 4 mm² conductor cross section) |
| Nominal voltage | 250 V |
| Width | 88.9 mm |
| End cover width | 2.5 mm |
| Height | 50 mm |
| Depth on NS 35/7,5 | 53.5 mm |
| Depth on NS 35/15 | - |
| Color | gray (RAL 7042) |
| Flammability rating according to UL 94 | V2 |
| Insulating material group | I |
| Insulating material | PA |
| Static insulating material application in cold | - |
| Open side panel | Yes |
| DIN rail/fixing support | - |
| Test force setpoint | - |
| Rotation speed | - |
| Revolutions | - |
| Conductor cross section/weight | - |
| Frequency | - |
| ASD level | - |
| Acceleration | - |
| Test duration per axis | - |
| Test directions | - |
| Pulse shape | - |
| Shock duration | - |
| Number of shocks per direction | - |
| Ambient temperature (operation) | -60 °C (max. operating temperature see derating curve) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 60 °C (for a short time, not exceeding 24 h, -60 °C to +70 °C) |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (actuation) | -5 °C ... 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 20 % ... 90 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
| Mounting type | NS 35/7,5 |