Phoenix EMG 22-REL/KSR-230/21 Relay Module
The Phoenix EMG 22-REL/KSR-230/21 Relay Module (Part No: 2952855 ) offers a 230 V AC/DC nominal input voltage UN, 207 V AC/DC ... 243.8 V AC/DC (20 °C) input voltage range, polarized Drive, 8 ms typical response time. Manufactured by Phoenix under the Phoenix Relay Module category, this model belongs to the Phoenix PLC Series.

| Brand | Phoenix Contact |
| Product Type | Relay Module |
| Model Number | EMG 22-REL/KSR-230/21 |
Phoenix EMG 22-REL/KSR-230/21 Relay Module – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Product type | Relay Module |
| Product family | EMG |
| Application | Universal |
| Mechanical service life | approx. 5x 107 cycles |
| Insulation | Basic insulation |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 1.15 W |
| Test voltage (Winding/contact) | 5 kVrms (50 Hz, 1 min., winding/contact) |
| Test voltage (Changeover contact/changeover contact) | - |
| Rated surge voltage | 4 kV |
| Nominal input voltage UN | 230 V AC/DC |
| Input voltage range | 207 V AC/DC ... 243.8 V AC/DC (20 °C) |
| Drive and function | monostable |
| Drive (polarity) | polarized |
| Typical input current at UN | 5 mA |
| Typical response time | 8 ms |
| Typical release time | 10 ms |
| Protective circuit | Bridge rectifier; Bridge rectifier |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Contact switching type | 1 changeover contact |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact material | AgNi |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Maximum inrush current | 8 A |
| Min. switching current | - |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 144 W (at 24 V DC) |
| Switching capacity | - |
| Connection method | Screw connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
| Tightening torque | - |
| Width | 22.5 mm |
| Height | 75 mm |
| depth | 62.5 mm |
| Color | green (RAL 6021) |
| Flammability rating according to UL 94 | - |
| Degree of protection (Relay) | - |
| Degree of protection (Relay base) | - |
| Ambient temperature (operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Temperature | - |
| Humidity | - |
| Vibration | - |
| EMC | - |
| Enclosure | - |
| Low Voltage Directive | - |
| Electromagnetic compatibility | - |
| Standards/regulations | IEC 60664-1 |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting position | any |
| Contact Connection type | - |
| Output fuse | - |
| Degree of protection (Installation location) | - |
Ask for the Pricing of Phoenix Medium to Large Loads Contact Relay EMG 22-REL/KSR-230/21 part no: 2952855 at unbeatable prices. Detailed Specifications of EMG 22-REL/KSR-230/21, 2952855 feature Relay Module type and EMG Product family a versatile solution for Universal applications. This relay module features a mechanical service life of approx. 5x 107 cycles, ensuring durability and reliability. With a maximum power dissipation of 1.15 W, it operates efficiently at a nominal input voltage of 230 V AC/DC, within an input voltage range of 207 V AC/DC ... 243.8 V AC/DC (20 °C). The module has a typical input current of 5 mA at UN, with a response time of 8 ms and a release time of 10 ms. It is equipped with a Bridge rectifier; Bridge rectifier for protection and includes 1 changeover contact made from Screw connection Connection method. Now's the Time to Secure a Quote for your requirement of Phoenix Medium to Large Loads Contact Relay. We're committed to offering more favorable pricing and more responsive support than other Traders.







