Omron D4B-4115N Safety Limit Switch
| Brand | Omron |
| Product Type | Safety Limit Switch |
| Model Number | D4B-4115N |
Omron D4B-4115N Safety Limit Switch - Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|
| Actuator | Roller lever (stainless steel roller) |
| Conduit size/ Conduit openings | M20 |
| Contact form | 1NC/1NO |
| Operating mechanism | Snap-action |
| Degree of protection | IP67 |
| Operating speed | 1 mm/s to 0.5 m/s |
| Operating frequency | Mechanical 120 operations/minute; Electrical 30 operations/minute |
| Contact resistance | 25 mΞ© max |
| Rated insulation voltage (Ui) | 600 V |
| Rated frequency | 50/60 Hz |
| Insulation resistance | 100 MΞ© min. |
| Contact gap | 2 Γ 2 mm min. (slow-action) 2 Γ 0.5 mm min. (snap-action) |
| Vibration resistance | Malfunction 10 to 55 Hz, 0.75 mm single amplitude |
| Shock resistance | Destruction 1,000 m/s2 min.; Malfunction 300 m/s2 min. |
| Ambient operating temperature | β40 to 80Β°C (with no icing) |
| Ambient operating humidity | 95% max |
| Weight | Approx. 250 g |