Leuze IS 232FM/4NO-7E0-2-S8.3 Proximity Sensor
The Leuze IS 232FM/4NO-7E0-2-S8.3 Proximity Sensor (Part No: ) offers a 7 mm sensing distance, 10 ... 30 V, DC supply voltage, Transistor, PNP NO (normally open) output, PVC Cable, 200 mm Length connection, 3 -wire:3 Pin . Manufactured by Leuze under the Leuze Proximity Sensor category, this model belongs to the 180 & 240 Series.
| Brand | Leuze |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Product | IS 232FM/4NO-7E0-2-S8.3 |
Leuze IS 232FM/4NO-7E0-2-S8.3 Proximity Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | 232 Series |
| Sensing Distance | 7 mm |
| Supply Voltage | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs | 1 Piece(s) |
| Switching Current | 200 mA |
| Residual Current | 0.01 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| O/P 1: Switching Output | Transistor, PNP |
| O/P 1: Switching Principle | NO (normally open) |
| O/P 2: Switching Output | - |
| O/P 2: Switching Principle | - |
| Switching frequency, max. | 180 Hz |
| Number of connections | 1 Piece(s) |
| Connection Function | Signal OUT Voltage supply |
| Type of Connection | PVC Cable, 200 mm Length |
| Number of conductors or Pins | 3 -wire:3 Pin |
| Design | Cubic |
| Dimension (Ø x L) | 20 mm x 8 mm x 32 mm |
| Type of installation | Embedded |
| Housing material | Stainless steel |
| Sensing face material | Stainless steel, AISI 316 |
| Housing color | Silver |
| Standard measuring plate | 21 x 21 mm², Fe360 |
| Number of LEDs | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature | Operation: -25 ... 85 °C Storage: -25 ... 85 °C |
| Degree of protection | IP 68 IP 69K |
Send Your Inquiry for Leuze 7mm PNP Cubic Switch IS 232FM/4NO-7E0-2-S8.3 part no: 50143803 with cost-effective solutions. Essential Technical Specs of IS 232FM/4NO-7E0-2-S8.3, 50143803 are 232 series, 7 mm Sensing, 10 ... 30 V, DC power supply, 1 Piece(s) digital switching output, 200 mA current, Transistor, PNP, NO (normally open) output, 180 Hz, 1 Piece(s) Connection, PVC Cable, 200 mm Length, 3 -wire:3 Pin, Cubic, 20 mm x 8 mm x 32 mm dimentions, Embedded, Stainless steel, AISI 316, 1 Piece(s) LEDs, Silver color, IP 68 IP 69K degree of protection. Capture the Best Deal with a Quote for your requirement of Leuze 7mm PNP Cubic Switch. Our pricing and support are designed to exceed the standards of other Traders & Suppliers.

