Leuze IS 208MM/4NC-1E5-S8.3 | 50129345
Technical Specifications of Leuze IS 208MM/4NC-1E5-S8.3 50129345:
| Diameter | 8 mm |
| Thread Size | M8 |
| Type of Installation | Embedded |
| Switching Outputs | PNP |
| Switching Principle | NC (normally closed) |
Leuze Material PMMA, clear IS 208MM/4NC-1E5-S8.3, 50129345 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Diameter | 8 mm |
| Thread size | M8 |
| Type of installation | Embedded |
| Supply voltage UB | 10 ... 30 V, DC |
| Typ. operating range limit Sn | 1.5 mm ... 40 mm |
| Switching outputs | PNP |
| Switching principle | NC (normally closed) |
| Switching frequency, max. | 5,000 Hz |
| Connection type | Connector, M8 |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing | Stainless steel |
| Active surface | Plastic |
Ask for the Pricing of IS 208MM/4NC-1E5-S8.3, 50129345 with budget-friendly prices. Specifications Overview for IS 208MM/4NC-1E5-S8.3 reveals Stainless steel, IP 67, Connector, M8
, 5,000 Hz , NC (normally closed), PNP, 1.5 mm ... 40 mm & 10 ... 30 V, DC. And It Comes With Embedded , M8 & 8 mm. Customize Your Experience with a Quote for your requirement of Leuze Material PMMA, clear. Our commitment to better pricing and exceptional support sets us apart from other Competitors.

