Leuze IS 205MM/4NC-1E5 | 50134895
Technical Specifications of Leuze IS 205MM/4NC-1E5 50134895:
| Diameter | 5 mm |
| Thread Size | M5 |
| Type of Installation | Embedded |
| Switching Outputs | PNP |
| Switching Principle | NC (normally closed) |
Leuze diameter 5 mm IS 205MM/4NC-1E5, 50134895 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Diameter | 5 mm |
| Thread size | M5 |
| Type of installation | Embedded |
| Supply voltage UB | 10 ... 30 V, DC |
| Typ. operating range limit Sn | 1 mm ... 3 mm |
| Switching outputs | PNP |
| Switching principle | NC (normally closed) |
| Switching frequency, max. | 5,000 Hz |
| Connection type | Cable |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing | Stainless steel |
| Active surface | Plastic |
IndMALL Automation Dealing offers Leuze miniature inductive switch, IS 205MM/4NC-1E5, 50134895 at unbeatable prices. The Main Technical Parameters of IS 205MM/4NC-1E5 includes Stainless steel, IP 67, Cable, 5,000 Hz, NC (normally closed), PNP, 1 mm ... 3 mm & 10 ... 30 V, DC. Additionally, it provides Embedded , M5 & 5 mm. Take the First Step with a Quote for your requirement of Leuze diameter 5 mm. Choose us for unparalleled pricing and support over other Dealers & Distributors.

