AX1103-3101-0000 - Beckhoff Servo Drives
AX1103-3101-0000 Beckhoff Servo Drives Technical Specifications
| Brand | Beckhoff |
| Product Type | Servo Drives |
| Product | AX1103-3101-0000 |
AX1103-3101-0000 Beckhoff Servo Drives Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|
| DC link voltage | max. 848 V DC |
| System bus | EtherCAT |
| Drive profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Realization STO | via FSoE |
| Safe stop functions | Safe Torque Off (STO), Safe Stop 1 (SS1) |
| Safety standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat 4, PL e), EN 61508:2010 (SILÂ 3) and EN 62061:2005 + A1:2013/A2:2015 (SIL CL3) |
| Ambient temperature (operation) | 0..+40°C, up to +55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/markings | CE, cULus (in preparation) |
| Housing - Protection rating | IP20 |
| Function | servo drive with STO/SS1 |
| Rated supply voltage | 3 x 208â¦480 V AC |
| Rated output current (channel) | 3.4 A |
| Peak output current (channel) | 7.5 A |
| Feedback | OCT |
| Housing - Width | 60 mm |
| Dimensions - Height | 204Â mm |
| Dimensions - Depth | 185Â mm |