Baumer UNDK 10U6914 Ultrasonic Distance Sensor
The Baumer UNDK 10U6914 Ultrasonic Distance Sensor offers a Rectangular design, 20 β¦ 200 mm scanning range, Voltage output output, and Cable PUR 4 x 0,08, 2 m connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Ultrasonic Distance Sensor category, this model belongs to the UNDK Series.

| Brand | Baumer |
| Product Type | Ultrasonic Distance Sensor |
| Product | UNDK 10U6914 |
Baumer UNDK 10U6914 Ultrasonic Distance Sensor β Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Scanning range Sd | 20 β¦ 200 mm |
| Version | - |
| Hysteresis typ. | - |
| Repeat accuracy | 0.5 mm |
| Response time ton | < 60 ms |
| Release time toff | < 60 ms |
| Sonic frequency | 380 kHz |
| Adjustment | Teach-in |
| Light indicator | Yellow LED / red LED |
| Power on indication | - |
| Alignment measuring axis | - |
| Voltage supply range +Vs | 15 β¦ 30 VDC |
| Output circuit | Voltage output |
| Output current | 20 mA |
| Short circuit protection | Yes |
| Reverse polarity protection | Yes |
| Interface | - |
| Baud rate | - |
| Cycle time | - |
| Process data length | - |
| IO-Link port type | - |
| IO-Link | - |
| Design | Rectangular |
| Housing material | Plastic (ASA) |
| Width / diameter | 10.4 mm |
| Height / length | 27 mm |
| Depth | 14 mm |
| Connection types | Cable PUR 4 x 0,08, 2 m |
| Operating temperature | -10 β¦ +60 Β°C |
| Protection class | IP 67 |
Send Your Inquiry for Baumer Miniature Ultrasonic Distance Sensor 10161449 part no: 10 with cost-effective solutions. Essential Technical Specs of UNDK 10U6914, 10161449 are sensor operates within a range of 20 β¦ 200 mm, with an accuracy of 0.5 mm. It features a fast response time of < 60 ms and operates at a frequency of 380 kHz. The sensor supports Teach-in for easy setup and includes Yellow LED / red LED indicators for status monitoring. It operates on a 15 β¦ 30 VDC power supply and provides a Voltage output with a current consumption of 20 mA. The sensor is housed in a Rectangular body made of Plastic (ASA), measuring 10.4 mm in diameter and 27 mm in length. It includes an Cable PUR 4 x 0,08, 2 m and is rated IP 67, ensuring protection against dust and water. The sensor operates reliably in temperatures from -10 β¦ +60 Β°C. Capture the Best Deal with a Quote for your requirement of Baumer Miniature Ultrasonic Distance Sensor. Our pricing and support are designed to exceed the standards of other Traders & Suppliers.




