Baumer OT300.GL-PLPVT.72N Photoelectric Sensor
The Baumer OT300.GL-PLPVT.72N Photoelectric Sensor offers a Rectangular design, 100 … 1800 mm sensing distance, PNP output, and Connector M8 4 pin connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Photoelectric Sensor category, this model belongs to the Background Suppression type.

| Sensing distance Tw | 100 … 1800 mm |
| Sensing range Tb | 70 … 1890 mm |
| Output circuit | PNP |
| Connection types | Connector M8 4 pin |
Baumer OT300.GL-PLPVT.72N Photoelectric Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Background suppression |
| Sensing distance Tw | 100 … 1800 mm |
| Sensing range Tb | 70 … 1890 mm |
| Power on indication | LED green |
| Output indicator | LED yellow |
| Sensing distance adjustment | qTeach |
| Suppression of reciprocal influence | Yes |
| Alignment optical axis | < 2° |
| Light source | Pulsed red laser diode |
| Wave length | 680 nm |
| Response time / release time | < 8 ms |
| Voltage supply range +Vs | 12 … 30 VDC |
| Current consumption max. (no load) | 60 mA |
| Voltage drop Vd | <2 VDC |
| Output function | Light operate, complementary |
| Output circuit | PNP |
| Output current | 50 mA, sum of all outputs |
| Short circuit protection | Yes |
| Width / diameter | 12.9 mm |
| Height / length | 32.3 mm |
| Depth | 23 mm |
| Design | Rectangular |
| Housing material | Plastic (ASA, PMMA) |
| Front (optics) | PMMA |
| Connection types | Connector M8 4 pin |
| Protection class | IP 67 |
| Operating temperature | -20 … +50 °C |
Mail Us for your needs in Baumer Laser for Accurate Switching Behavior OT300.GL-PLPVT.72N part no: 11250340 with budget-friendly prices. The Main Technical Parameters of OT300.GL-PLPVT.72N, 11250340 inludce Background suppression Sensor, engineered for precise detection with a sensing distance (Tw) of 100 … 1800 mm. The sensor features qTeach adjustment for flexible setup and utilizes an Pulsed red laser diode light source with a wavelength of 680 nm. It boasts a fast response time of less than < 8 ms, and operates within a voltage supply range of 12 … 30 VDC, with a typical current consumption of . The output function supports Light operate, complementary with a PNP output circuit and can handle an output current of up to 50 mA, sum of all outputs. Measuring 12.9 mm in width, 32.3 mm in height, and 23 mm in depth, this compact Rectangular sensor is connected via a Connector M8 4 pin. Customize Your Experience with a Quote for your requirement of Baumer Laser for Accurate Switching Behavior. Experience the difference with our competitive pricing and superior support over other Suppliers.







