| Applicable cable | AWG 20-18 (0.5 to 0.75mmΒ²) |
| Insulation resistance | β₯ 100 MΞ© (500 VDC@(=) megger) |
| Dielectric strength | Between terminals of same polarity: 1,000 VAC~ 50 / 60 Hz for 1 min. between terminals of different polarity, between terminal and non-live part : 2,000 VAC~ 50 / 60 Hz for 1 min. |
| Indicator | Enable operation indicator (green) |
| Rated Insulation Voltage | 250 VAC~ |
| Rated through current | 3A |
| Rated resistive load | AC-12 (3 A / 250 VAC~), DC-12 (3 A / 30 VDC@(=)) |
| Controller strength | Operation direction: 400 N, for 1 min (operation direction: 0.5 N m, for 1 min) |
| Operating frequency | Electrical: β€ 10 / min, Machanical: β€ 10 / min |
| Life cycle_Electrical | β₯ 100,000 operations (rated load) (Push / Release 1 time) |
| Life cycle_Mechanical | β₯ 100,000 operations (Push / Release 1 time) |
| Conditional short circuit current | 100A |
| Min. applied load | DC24 V 4 mA |
| Directing opening force | 30 N Β± 10 |
| Directing opening distance | 4.8 mm Β± 0.5 |
| Vibration_Malfunction | 1.5mm double amplitude at frequency of 10 to 55 Hzin each X, Y, Z direction for 10 minutes |
| Shock_Malfunction | 150 m/sΒ² (β 15 G) in each X, Y, Z direction for 3 times |
| Environment_Ambient temperature | -10 to 55 β, storage: -25 to 65 β (no freezing or condensation) |
| Environment_Ambient humidity | 35 to 85 %RH, storage: 35 to 85 %RH (no freezing or condensation) |
| Insulation class | Class ll (double insulation) |
| Connection Type | M20 connector cable grand |
| International standards | IEC 60947-5-1, IEC 60947-5-8, UL 60947-5-1 |
| Protection structure | IP65(IEC standard) |
| Material | Cover: PA66, button: PC, rubber grip: Silicone |
| Weight | β 268 g (β 388 g) |