| Number of inputs | 4 digital inputs (24 V DC), 4 multi-functional digital inputs (24 V DC, counter, encoder), 1 multi-functional analog input (±10 V, ±20mA, 12 bit) |
| Number of outputs | 2 multi-functional digital outputs (24 V DC, 0.5 A, PWM), 1 multi-functional analog output (±10 V, 0â¦20 mA, 12 bit) |
| Distributed clocks | no |
| Current consumption E-bus | typ. 100 mA |
| "1" signal voltage | typ. 40 mA |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Weight | approx. 65Â g |
| Storage temperature | -25...+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable (see documentation) |
| Approvals/markings | CE |
| Housing - Design form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Housing - Material | polycarbonate |
| Housing - Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
| Housing - Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Housing - Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Housing - Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Housing - Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Housing - Connection cross-section | s*: 0.08....1.5 mm²,st*: 0.25...1.5 mm²,f*: 0.14...0.75 mm² |
| Housing - Connection cross-section AWG | s*: AWG28...16,st*: AWG22...16,f*: AWG26...19 |
| Housing - Stripping length | 8...9 mm |
| Housing - Current load power contacts | Imax: 10 A |