Baumer FHDK 07N6901 Photoelectric Sensor
The Baumer FHDK 07N6901 Photoelectric Sensor offers a Rectangular design, 10 … 60 mm sensing distance, NPN output, and Cable bottom side, 2 m connection. Manufactured by Baumer under the Baumer Photoelectric Sensor category, this model belongs to the Background Suppression type.

| Sensing distance Tw | 10 … 60 mm |
| Output circuit | NPN |
| Connection types | Cable bottom side, 2 m |
Baumer FHDK 07N6901 Photoelectric Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Background suppression |
| Sensing distance Tw | 10 … 60 mm |
| Alignment / soiled lens indicator | Flashing light indicator |
| Output indicator | LED yellow |
| Sensing distance adjustment | Teach-in |
| Suppression of reciprocal influence | Yes |
| Light source | Pulsed red LED |
| Wave length | 660 nm |
| Response time / release time | < 0.5 ms |
| Voltage supply range +Vs | 10 … 30 VDC |
| Current consumption max. (no load) | 25 mA |
| Current consumption typ. | 20 mA |
| Voltage drop Vd | <1.8 VDC |
| Output function | Light / dark operate |
| Output circuit | NPN |
| Output current | 100 mA |
| Short circuit protection | Yes |
| Width / diameter | 8 mm |
| Height / length | 16.2 mm |
| Depth | 10.8 mm |
| Design | Rectangular |
| Housing material | Plastic (PMMA, MABS, PA) |
| Front (optics) | PMMA |
| Connection types | Cable bottom side, 2 m |
| Protection class | IP 65 |
| Operating temperature | -20 … +50 °C |
| Light indicator | LED green |
Call us for Baumer Diffuse Sensor With Advanced Sensing Distance FHDK 07N6901 part no: 10152084 at the best rates. Technical Attributes of FHDK 07N6901, 10152084 are Background suppression Sensor, engineered for precise detection with a sensing distance (Tw) of 10 … 60 mm. The sensor features Teach-in adjustment for flexible setup and utilizes an Pulsed red LED light source with a wavelength of 660 nm. It boasts a fast response time of less than < 0.5 ms, and operates within a voltage supply range of 10 … 30 VDC, with a typical current consumption of 20 mA. The output function supports Light / dark operate with a NPN output circuit and can handle an output current of up to 100 mA. Measuring 8 mm in width, 16.2 mm in height, and 10.8 mm in depth, this compact Rectangular sensor is connected via a Cable bottom side, 2 m. Unlock Exclusive Pricing with a Quote for your requirement of Baumer Diffuse Sensor With Advanced Sensing Distance. Trust in our ability to provide more advantageous pricing and dedicated support beyond other other Dealers.







