DBS50E-S5EP00S03: 1067090 - Sick M12 Connector Incremental Encoder
Technical Specifications of Sick M12 Connector Incremental Encoder DBS50E-S5EP00S03 1067090:

| Pulses per revolution | 100 |
| Communication interface | Incremental, HTL / Push pull |
| Connection type | Cable, 8-wire, with male connector, M12, 5-pin, universal, 0.5 m |
Sick M12 Connector Incremental Encoder DBS50E-S5EP00S03, 1067090 Technical Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Pulses per revolution | 100 |
| Measuring step | 90°, electric/pulses per revolution |
| Measuring step deviation | ± 18° / pulses per revolution |
| Error limits | ± 54° / pulses per revolution |
| Duty cycle | ≤ 0.5 ± 5% |
| Communication interface | Incremental, HTL / Push pull |
| Number of signal channels | 6-channel |
| Output frequency | ≤ 200 kHz |
| Load current | ≤ 20 mA |
| Power consumption | < 0.5 W (without load) |
| Connection type | Cable, 8-wire, with male connector, M12, 5-pin, universal, 0.5 m |
| Supply voltage | 7 ... 30 V |
| Mechanical design | Solid shaft, face mount flange |
| Shaft diameter | 8 mm |
| Shaft length | 15.5 mm |
| Shaft material | Stainless steel |
| Flange material | Aluminum |
| Housing material | Aluminum |
| Material, cable | PVC |
| Operating torque | 0.6 Ncm (+20 °C) |
| Enclosure rating | IP65 |
| Operating temperature range | –10 °C ... +60 °C, –35 °C ... +95 °C on request |
| Storage temperature range | –40 °C ... +100 °C (without package) |
| Weight | 180 g (with connecting cable) |
Reach Us by Email for Sick M12 Connector Incremental Encoder DBS50E-S5EP00S03 part no: 1067090 at Discounted Rates. Key Technical Features of DBS50E-S5EP00S03, 1067090 are a 100 pulses per revolution (PPR) resolution with 90° electric pulses and operates with Incremental, HTL / Push pull output signals. This 6-channel encoder can handle frequencies up to ≤ 200 kHz and operates on a 7 ... 30 V power supply. The robust construction includes a Solid shaft, face mount flange with a 8 mm diameter, housed in a durable aluminum body with a stainless steel shaft, ensuring longevity and resistance to harsh environments. The encoder is equipped with an IP65-rated seal, making it suitable for demanding industrial conditions, with operating temperatures ranging from –10 °C ... +60 °C, –35 °C ... +95 °C on request. The compact design includes an Cable, 8-wire, with male connector, M12, 5-pin, universal, 0.5 m for easy connectivity. Weighing just 180 g (with connecting cable), this encoder is an excellent choice for applications requiring high precision and durability. Navigate Your Needs with a Quote for your requirement of Sick M12 Connector Incremental Encoder. Our pricing and support are unrivaled, especially when compared to other Competitors.




