Leuze IS 212FM/2NO.5-3E0 Proximity Sensor
The Leuze IS 212FM/2NO.5-3E0 Proximity Sensor (Part No: ) offers a 3 mm sensing distance, 10 ... 30 V, DC supply voltage, Transistor, NPN NO (normally open) output, PVC Cable, 2m Length connection, 3 -wire . Manufactured by Leuze under the Leuze Proximity Sensor category, this model belongs to the 180 & 240 Series.
| Brand | Leuze |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Product | IS 212FM/2NO.5-3E0 |
Leuze IS 212FM/2NO.5-3E0 Proximity Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | 212 Series |
| Sensing Distance | 3 mm |
| Supply Voltage | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs | 1 Piece(s) |
| Switching Current | 200 mA |
| Residual Current | 0.01 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| O/P 1: Switching Output | Transistor, NPN |
| O/P 1: Switching Principle | NO (normally open) |
| O/P 2: Switching Output | - |
| O/P 2: Switching Principle | - |
| Switching frequency, max. | 100 Hz |
| Number of connections | 1 Piece(s) |
| Connection Function | Signal OUT Voltage supply |
| Type of Connection | PVC Cable, 2m Length |
| Number of conductors or Pins | 3 -wire |
| Design | Cylindrical |
| Dimension (Ø x L) | 12 mm x 50 mm |
| Type of installation | Embedded |
| Housing material | Metal |
| Sensing face material | Stainless steel, AISI 303 |
| Housing color | Silver |
| Standard measuring plate | 12 x 12 mm², Fe360 |
| Number of LEDs | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature | Operation: -25 ... 70 °C |
| Degree of protection | IP 68 IP 69K |
Talk to Our Engineer for Leuze 3mm Sensing NPN Cylindrical Switch IS 212FM/2NO.5-3E0 part no: 50128178 with exclusive offers. Core System Specifications of IS 212FM/2NO.5-3E0, 50128178 are 212 series, 3 mm Sensing, 10 ... 30 V, DC power supply, 1 Piece(s) digital switching output, 200 mA current, Transistor, NPN, NO (normally open) output, 100 Hz, 1 Piece(s) Connection, PVC Cable, 2m Length, 3 -wire, Cylindrical, 12 mm x 50 mm dimentions, Embedded, Stainless steel, AISI 303, 1 Piece(s) LEDs, Silver color, IP 68 IP 69K degree of protection. Don't Miss Out on a Quote for your requirement of Leuze 3mm Sensing NPN Cylindrical Switch. Count on us for more economical pricing and more reliable support than other Dealers & Distributors.

