Leuze IS 255MP/2NO-1E5 Proximity Sensor
The Leuze IS 255MP/2NO-1E5 Proximity Sensor (Part No: ) offers a 1.5 mm sensing distance, 10 ... 30 V, DC supply voltage, Transistor, NPN NO (normally open) output, PUR Cable, 2m Length connection, 3 -wire . Manufactured by Leuze under the Leuze Proximity Sensor category, this model belongs to the 180 & 240 Series.
| Brand | Leuze |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Product | IS 255MP/2NO-1E5 |
Leuze IS 255MP/2NO-1E5 Proximity Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | 255 Series |
| Sensing Distance | 1.5 mm |
| Supply Voltage | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs | 1 Piece(s) |
| Switching Current | 200 mA max. |
| Residual Current | 0.01 mA max. |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| O/P 1: Switching Output | Transistor, NPN |
| O/P 1: Switching Principle | NO (normally open) |
| O/P 2: Switching Output | Transistor, NPN |
| O/P 2: Switching Principle | NO contact – Antivalent |
| Switching frequency, max. | 3,000 Hz |
| Number of connections | 1 Piece(s) |
| Connection Function | Signal OUT Voltage supply |
| Type of Connection | PUR Cable, 2m Length |
| Number of conductors or Pins | 3 -wire |
| Design | Cubic |
| Dimension (Ø x L) | 5 mm x 5 mm x 25 mm |
| Type of installation | Embedded |
| Housing material | Metal |
| Sensing face material | Plastic, Polyester |
| Housing color | Black, Red, RAL 3000 |
| Standard measuring plate | 5 x 5 mm², Fe360 |
| Number of LEDs | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection | IP 67 |
Send Your Inquiry for Leuze 1.5 mm Cubic Inductive Switch IS 255MP/2NO-1E5 part no: 50113210 at unbeatable prices. The Main Technical Parameters of IS 255MP/2NO-1E5, 50113210 feature. Our 255 series, 1.5 mm Sensing, 10 ... 30 V, DC power supply, 1 Piece(s) digital switching output, 200 mA max. current, Transistor, NPN , NO (normally open) output 1, Transistor, NPN , NO contact – Antivalent output 2, 3,000 Hz, 1 Piece(s) Connection, PUR Cable, 2m Length, 3 -wire, Cubic, 5 mm x 5 mm x 25 mm dimentions, Embedded, Plastic, Polyester, 1 Piece(s) LEDs, Black, Red, RAL 3000 color, IP 67 degree of protection.Don't Miss Out on a Quote for your requirement of Leuze 1.5 mm Cubic Inductive Switch. Experience the difference with our competitive pricing and superior support over other Traders.


