Leuze IS 244PP/22-40N-TB.4 Proximity Sensor
The Leuze IS 244PP/22-40N-TB.4 Proximity Sensor (Part No: ) offers a 40 mm sensing distance, 10 ... 30 V, DC supply voltage, Transistor, NPN NO contact – Antivalent output, Terminal connection, 4 -pin . Manufactured by Leuze under the Leuze Proximity Sensor category, this model belongs to the 180 & 240 Series.
| Brand | Leuze |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Product | IS 244PP/22-40N-TB.4 |
Leuze IS 244PP/22-40N-TB.4 Proximity Sensor – Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | 244 Series |
| Sensing Distance | 40 mm |
| Supply Voltage | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs | 2 Piece(s) |
| Switching Current | 200 mA max. |
| Residual Current | 0.05 mA max. |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| O/P 1: Switching Output | Transistor, NPN |
| O/P 1: Switching Principle | NO contact – Antivalent |
| O/P 2: Switching Output | Transistor, NPN |
| O/P 2: Switching Principle | NO contact – Antivalent |
| Switching frequency, max. | 180 Hz |
| Number of connections | 1 Piece(s) |
| Connection Function | Signal OUT Voltage supply |
| Type of Connection | Terminal |
| Number of conductors or Pins | 4 -pin |
| Design | Cubic |
| Dimension (Ø x L) | 40 mm x 40 mm x 118 mm |
| Type of installation | Non-embedded |
| Housing material | Plastic |
| Sensing face material | Plastic, Polyamide (PA 66) |
| Housing color | Black, Red, RAL 3000 |
| Standard measuring plate | 120 x 120 mm², Fe360 |
| Number of LEDs | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature | -25 ... 85 °C |
| Degree of protection | IP 68, IP 69K |
IndMALL Automation Dealing offers Leuze NPN NO Cubic Inductive Switch IS 244PP/22-40N-TB.4 part no: 50114212 at attractive prices. Key Technical Features of IS 244PP/22-40N-TB.4, 50114212 are 244 series, 40 mm Sensing, 10 ... 30 V, DC power supply, 2 Piece(s) digital switching output, 200 mA max. current, Transistor, NPN , NO contact – Antivalent output 1, Transistor, NPN , NO contact – Antivalent output 2, 180 Hz, 1 Piece(s) Connection, Terminal, 4 -pin, Cubic, 40 mm x 40 mm x 118 mm dimentions, Non-embedded, Plastic, Polyamide (PA 66), 4 Piece(s) LEDs, Black, Red, RAL 3000 color, IP 68, IP 69K degree of protection. Navigate Your Needs with a Quote for your requirement of Leuze NPN NO Cubic Inductive Switch. We excel in offering more cost-effective and supportive solutions than other Competitors.

